Spørgsmål og svar om træning, adfærd og problemløsning
Af Lise Lotte Christensen og Frank Naumann
Hunden besørger indenfor om natten Spørgsmål: Hjælp, vores dejlige og ellers lydige hanhund på 8 mdr. er stadig ikke renlig om natten. Om dagen er der ingen problemer, men når vi står op om morgenen, ligger der næsten altid en klat på stuegulvet. Han bliver lukket ud i haven sidste gang kl. ca. 24:00 og vi står op kl. 07:00 - Kan det virkelig være rigtig, at han ikke kan holde sig så længe? Han sover i sin kurv hos os i soveværelset, og dér gør han ikke noget. Vi tror godt at han ved, at det han gør er forkert, for han ser flov ud, når vi tørrer op i stuen om morgenen. Opdrætteren siger, at han skal have mad én gang om dagen - om aftenen. Vi går tur med ham bagefter og der besørger han også, alligevel er der næsten altid en "klat" om morgenen. Han virker i øvrigt sund og rask. Hvornår kan vi forvente, at han bliver renlig? Vores tæppe er snart ødelagt. Hvorfor gør han det? Er der noget vi kan gøre? Svar: Urenlighed hos hunde sker som oftest grundet mangel på indlæring eller forkert indlæring. Som så meget andet bliver denne adfærd en vane for hunden - eller uvane set fra menneskets synsvinkel. For jeres hunds vedkommende, er der nok tale om utilsigtet forkert indlæring, der er blevet til en dårlig vane. Ofte sker der det, når hvalpen bliver ældre, at man ikke længere er så flink til at gå ud i haven sammen med hunden, når man ønsker at den skal besørge. Man lukker den i stedet alene ud i haven og forventer at den besørger, og roser den når den atter kommer til døren. Hunden tisser måske, men vil hellere retur til "flokken" og står derfor hurtigt ved døren igen. Som følge deraf, har hunden måske ikke fået besørget færdig, når familien går i seng. Tidligt om morgenen vågner hunden, fordi den skal besørge. Hunden forlader "hulen" i soveværelset, hvor den ikke vil ønsker at besørge, og går ind i stuen, hvor den uforstyrret forretter sin nødtørft. Hunden går så retur til soveværelset og sover videre. Når I vågner og ser "klatten" på gulvet, kan I ikke undgå at blive irriterede, dette opfatter hunden straks og ser trykket ud. Ikke på grund af "klatten", men snarere på grund af jeres anderledes stemmeføring, kropssprog, m.m. Problemet kan sagtens løses, hvis I tilpasser jeres og hundens rutine. Det tager ca. 6-8 dage at bryde uvanen, hvis I følger dette program: - Gør omhyggeligt rent de steder hunden har været urenlig.
- Det kan være en god idé, at fordele hundens madration på 2-3 måltider. Det forhindrer, at hunden har en stor portion i maven den skal af med i løbet af aftenen/natten.
- Giv ikke hunden mad senere end kl. 17:30.
- Gå selv med hunden ud i haven hver gang den har spist, samt på andre tidspunkter, hvor I forventer at hunden skal besørge (når den har sovet, leget, drukket vand m.m.), gerne til det samme sted i haven hver gang. Bliv der til hunden har besørget og ros hunden når det sker - giv evt. en godbid.
- Du skal hindre hunden i at komme udenfor dens kurv om natten. Placér hundens kurv tæt ved jeres seng. Sæt en 1½ meter lang line til sengebenet på jeres seng (ved hundens kurv) og sæt linen i hundens halsbånd (ikke kvæler), når I går i seng. Hunden vil meget nødigt besørge i sin egen "hule" og vil derfor pibe og give lyd, når den skal besørge. Ros hunden når den gør opmærksom på at den skal ud.
- Når uvanen er brudt, kan hunden igen frit bevæge sig rundt i huset.
- Sæt også gerne vækkeuret til at ringe 1-1½ timer tidligere end normalt. Tag så hunden ud i haven, ros den for at besørge ude og gå så i seng igen.
I forbindelse med urenlighed hos hunde, bør man generelt være opmærksom på, at der kan være noget fysisk galt med hunden. Kontakt derfor altid din dyrlæge, hvis du er i tvivl. |