EUs nye anbefalinger for hunde og katte i lande, der har konstateret fugleinfluenza

EU´s veterinærkomite har på sit møde 1. marts 2006 kommet med nye anbefalinger for hunde og katte i de lande, hvor der er konstateret fugleinfluenza.

Anbefalingerne gælder i de afficerede områder af Danmark, altså i zonen rundt om bl.a. Als, Svinø, Ærø, Drejø og Frederikssund.

På mødet blev problematikken om fugleinfluenza i vilde fugle drøftet samt risikoen for smitteoverførsel til katte og hunde efter fund af en inficeret kat i Nordtyskland.


Komiteen  anbefaler følgende til de berørte lande:

  • Kontakt mellem især katte og vilde fugle bør undgås. Katte bør derfor holdes inden døre, og hunde bør - når de luftes - holdes i snor og under kontrol af deres ejere, så de forhindres i at komme kontakt med vilde fugle.
  • Syge eller døde katte og hunde, som kan have været i kontakt med inficerede fugle, bør undersøges af en dyrlæge.
  • Hvis man finder en død vildkat, bør man kontakte fødevareregionen.
Læs mere: Fugleinfluenza,