Hvem er vi | Profil | Mail et forslag | Links
 
 
 

Nytårsfortsæt - inspiration 2012


Tak for alle jeres kommentarer til vores undersøgelse om nytårsfortsætter. 3 / 4 af jer vil dyrke mere motion med jeres kæledyr, 1/3 del af jer vil hhv. bruge mere tid på jeres kæledyr, lave mere træning eller aktivering. 1/7 af jer har planer om at give jeres kæledyr færre godbidder. Kun ¼ af jer laver ingen nytårsfortsætter. 

Flere af jer skrev desuden, at I ville gå til rallyprøver, jagtanlægsprøver, schweistræning, apportering i vand, klikker træning, samt give hunden hundemassage og børste tænder tiere på dyrene.  Det er jo dejligt at høre, at så mange af jer laver så mange aktiviteter med jeres elskede kæledyr.


Hvor kan jeg træne henne?

Katte trænes bedst hjemme, sådan er det bare. Du kan finde aktiveringstips her

http://www.netdyredoktor.dk/sw61678.asp


Hunde og hundeejere har stor glæde af at træne sammen med andre. Der findes en lang række gode, private træningstilbud rundt omkring i landet. Specialklubberne for de enkelte hunderacer tilbyder ofte træning

Ellers kan netdyredoktor varmt anbefale træning i dansk kennelklub – se mere på

http://www.dansk-kennelklub.dk

Eller DCH – Danmarks civile hundeførerforening

http://www.dch-danmark.dk


Og skal der virkelig knald på motionsniveauet, hvorfor så ikke prøve at lade din hund trække? Se trækhundeklubbens hjemmeside http://www.sleddogs.dk

Behøver det ikke være så formaliseret, kan I også øve jer ved hjælp af hundeskolens træningspas

http://www.netdyredoktor.dk/sw16870.asp