Min hund besørger højt

Vi har en dejlig weimeraner hanhund på 6 år. For 9 mdr. siden anskaffede vi os så en dejlig cockerspaniel han hvalp. De to hunde går fint sammen og er mægtig glade for hinanden. Mit spørgsmål går dog på, hvordan jeg træner min cockerspaniel til at være ligeså renlig som weimeraneren?

Begge hunde besørger i haven og på vores gå ture, men weimeraneren gør nogle ting vi godt kan lide. Eksempelvis besørger han næsten altid ude på gåturen, og så gør han det i buske, på sten og andet, således at "høm-høm'en" er væk fra stien og gaden, hvor vi mennesker går. Endvidere skal det nævnes, at når weimeraneren har tisset og besørget, tørrer han også poterne af i græsset eller gruset og det er jo rart, da vi har mange tæpper i huset.

Vores cockerspaniel derimod, vil hellere besørge hjemme på græsset og letter i øvrigt heller ikke altid ben. Det ville være rart, hvis vi kunne træne ham til at gøre det samme som weimeraneren. Har I et godt råd?

Hilsen
Sanne

Svar fra Netdyredoktor

Kære Sanne

Dit spørgsmål er en god illustration af, hvordan vi mennesker kan komme til at fejltolke og misforstå vores hunde. Vi overfører hundens adfærd til vores menneskeverden og tillægger adfærden en menneskelig betydning. Forklaringen følger her. Det I opfatter og beskriver som "renlighed og hensyntagen til jeres tæpper", er i virkeligheden hundens måde hvorpå den kommunikerer et budskab om dominans og rang til de omkringboende hunde. Og det er altså ikke noget, I kan træne jeres cocker spaniel til at gøre.

Det er ikke så meget vi ved om hundens evne til "kemisk kommunikation", men vi ved at hunde udskiller forskellige kemiske stoffer og kommunikerer forskellige budskaber, når de besørger og urinerer. Hvis vi tager udgangspunkt i den ældre weimeraner hanhund, så antyder hans adfærd, at han er selvsikker og relativ dominant hund. Når han besørger i busken eller på stenen, gør han det ikke for at skåne vores nye lædersko eller for den sags skyld plæneklipperen. Han ser det som en mulighed for - via afføringen og urinen - at gøre sig bemærket overfor andre hunde. At placere afføring højt og urin højt i terrænet kan dels gøre den mere synlig og dels sprede de kemiske signaler til et større område. Man mener at der i bl.a. afføring og urin er kemiske budskaber om hvem hunden er, det vil sige information om hundens alder, køn, social status m.m. Disse informationer er vigtige i forhold til at hævde et territorium. Hunden har altså mulighed for at skilte med at "her har jeg været, dette er en del at mit territorium".

Når den ældre hanhund, efter af have urineret, skraber med bagbenene, er ligeledes et forsøg på at gøre sig selv bemærket overfor omverdenen. Når hunden skraber afsondres kemiske stoffer eller duft-meddelelser fra kirtler i mellem trædepuderne. Ved skrabe adfærden sker der samtidig det at græsset, jorden eller gruset "forstyrres" og det tiltrækker også opmærksomhed til stedet, hvor "beskeden ligger". Adfærden, at markere højt med afføring og skrabe efter urinering, ses også i meget selvsikre og dominante tæver. Nogle tæver ses også "lette ben".

Med hensyn til jeres noget yngre cockerspaniel, så er den i kraft af sin unge alder lavere rangeret end weimeraneren. I beskriver at den ofte vælger at besørge hjemme i haven og ikke altid letter ben. Det kan forklares ved at den er mindre interesseret i at gøre opmærksom på sig selv. Den føler sig tryg hjemme i haven, og den foretrækker måske at besørge her, netop fordi den ikke der gør sig unødigt bemærket. Af samme grund er det ikke altid at han sætter sin urin højt (løfter ben). Det skal også nævnes, at helt unge hvalpe ofte ikke vil besørge ude på en gåtur i fremmed terræn, men venter til de kommer hjem på sikker grund. Igen er grunden, at det ikke ville være klogt for en lille hvalp at gøre sig selv unødigt bemærket, på steder hvor han ikke føler sig sikker.

Med venlig hilsen

Lise Lotte Christensen

Adfærdsspecialist (hund)

Få VetPlan - en sundhedsordning til din hund

Læs mere

VetPlan sundhedsordning

Giv dit kæledyr adgang til ydelser som fx sundhedstjek, tandtjek, vaccination og rabatter på foder.

Læs mere